Karl Haushofer

Karl Haushofer
Narození27. srpna 1869
Mnichov
Úmrtí10. března 1946 (ve věku 76 let)
Pähl
Příčina úmrtíotrava
Povolánígeopolitik, politolog, pedagog, důstojník, vysokoškolský učitel, spisovatel literatury faktu, politik a geograf
Alma materWar Academy
Mnichovská univerzita
OceněníŘád posvátného pokladu 2. třídy
DětiHeinz Haushofer
Albrecht Georg Haushofer
RodičeMax Haushofer
PříbuzníMartin Haushofer (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Karl Haushofer a Rudolf Hess

Karl Ernst Haushofer (27. srpna 1869, Mnichov10. března 1946, Pähl, Bavorsko) byl německý geograf a geopolitik. Za 1. světové války dosáhl hodnosti generála německé armády. Navazoval na politicko-geografické teorie Friedricha Ratzela a Rudolfa Kjelléna. Působil jako profesor geografie na univerzitě v Mnichově, k jeho žákům patřil i Rudolf Hess. V roce 1924 založil první geopolitický časopis Zeitschrift für Geopolitik. Po válce byl proto vyslýchán, obviněn u mezinárodního tribunálu však nebyl. V roce 1946 spáchal sebevraždu.

Ve svých geopolitických dílech se zaměřil zejména na koncept životního prostoru, problematiku hranic, teorii panregionů a autarkie. Ve své Weltpolitik von Heute (Současná světová politika) označil versaillské uspořádání za zeměpisný omyl a požadoval vytvoření Říše, která by spojila všechna území, kde žijí Němci. Kromě východní Evropy se to týkalo také jihu Dánska a části Nizozemí.

Haushoferovy politické koncepty se v podstatě shodují s nacistickou teritoriální expanzí. Nacistické Německo si v nich logicky našlo svou inspiraci i „vědecké“ ospravedlnění své agresivní zahraniční politiky. Haushofer se svými stoupenci např. podporoval Pakt Ribbentrop–Molotov i Osu Berlín–Řím–Tokio. Během války však upadl v nemilost a byl poslán do koncentračního tábora Dachau.[1] Za hlavního hybatele mezinárodní politiky považoval zeměpisné skutečnosti, zatímco nacisté odvozovali skutečnost z rasové teorie. O nejednoznačném vztahu k nacismu svědčí i skutečnost, že jeho manželka měla židovské předky a jeho syn byl zavražděn příslušníky SS.

  1. SCHNITZER, Ewald W. German Geopolitics Revived. Journal of Politics. Srpen 1955, roč. 17, čís. 3, s. 409. Dostupné online. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search